renovace fotek


V souvislosti s mým částečným návratem k fotografování jsem oprášil i svůj malý renovátorský projekt. Už je to nějaká doba, co jsem se zděsil stavu archivu rodinných fotografií a dokumentů. Rozhodl jsem se ty nejcennější a nejzajímavější kusy nejen digitalizovat, abych zastavil jejich neodvratný zánik, ale také renovovat. Zub času se do některých zahryznul opravdu fest a špatné uskladnění také zrovna nepomáhalo jejich kondici. Jsou to kousky třeba sto let staré, takže snímky mohou mít i svou historickou hodnotu, pro kterou se vyplatí obětovat trochu času.

Ovládám středně pokročilou retuš, kterou potřebuji k úpravě svých fotek, případně běžných archivních kousků. Pokud už je zkáza v pokročilém stavu a problémů je hned několik na sobě, běžné dovednosti nestačí, nechce-li se s tím člověk trápit déle než je nutné. Je potřeba vědět jak na to a být dostatečně odvážný. Já se zatím učím a nepouštím se do větších dobrodružství. Například u dotvoření utrhlého a ztraceného kousku fotografie ze školky mé sebevědomí převyšovalo mé schopnosti a docela jsem se s tím trápil. Nakonec dal pro nedostatek trpělivosti přednost snadnějším kusům. Ne, že by na to moje znalosti nástrojů nestačily, jen jsem si to nevhodně zvoleným postupem zbytečně zkomplikoval a budu to částečně dělat znovu.


Digitalizaci velmi doporučuji, protože zánik fyzických fotografií je neodvratný. Není potřeba mít v jedničkách a nulách všechny fotky. Drtivá většina všech fotografií nikoho nikdy zajímat nebude. Je ale dobré zachránit ty nejstarší (unikátní historické artefakty) a potom takové, které by mohly mít v budoucnu nějaký význam. Potomci jistě ocení, když budou znát podobu někoho praprapra.

Pokud se rozhodnete vydat zachraňovat své drahocenné obrázky, tak je prosím naskenujte v co největším rozlišení. I kdyby se s fotkou dále nemělo nic dělat, tak klasických tiskových 300 dpi je málo. Nebojte se přidat, pokud můžete. Případný budoucí renovátor bude mít snadnější práci. V nejhorším případě lze improvizovaně použít místo scanneru fotoaparát. To se zdá být amatérské, ale i s takovými reprodukcemi pracuji u některých zakázek. V podstatě jakákoliv digitalizace je dobrá, protože materiál stárne a i když teď vypadají fotografie pěkně, za pár desítek let nemusí existovat vůbec. Z digitální verze se už dá vykouzlit ledacos. Takže jen do toho…

A teď k fotkám, co tu vidíte. Nahoře je děda, kterého mám zrovna rozpracovaného. Ten je docela v pohodě. Budu muset s velkou opatrností dořešit flekatou kůži a nějaké další detaily a bude to jak nové. Obrázek dole byl o něco komplikovanější. Štěstí v neštěstí bylo, že jsem sehnal dvě stejné fotky. Sice obě velmi poškozené, ale z každé jsem si vytáhl dost informací na to, abych mohl zbytek domalovat sám. Dílo nemám ještě hotové, ale už teď si myslím, že je velmi těžké poznat, co je původní fotografie a co je dotvořené na počítači.
Můj největší majstrštyk mne ale čeká v podobě zmiňované skupinové fotky ze školky. Tam je potřeba dorobit kousek dítěte a značný kus pozadí, což je komplikované a zajímavé.