Celý život jsem v Linuxu viděl jakýsi tajemný nedostupný operační systém pro hyperinteligentní programátory, kteří jsou schopni luštit déšťe znaků. Až před lety, když jsem řešil nedostatek místa v laptopu s malým diskem, mi jeden dobrý člověk poradil nahradit obrovský Windows nějakou menší distribucí (verzí) Linuxu. Najednou se přede mnou otevřel naprosto nový svět nekonečných možností, nekonečné svobody. Ač tomu tak dlouho bylo, dnes už Linux neznamená záležitost výhradně pro technické nadšence. Moderní distribuce Linuxu jsou navrženy tak, aby byly uživatelsky přívětivé a snadno ovladatelné. Můžete si vybrat takovou, která je podobná pracovnímu prostředí vašeho stávajícího OS a přechod téměř nemusíte poznat. Z vlastních zkušeností mohu říct, že se v Linuxu dokáže rychle zorientovat i počítačový anti-talent.
Když to shrnu, tak hlavní výhody Linuxu pro běžného uživatele jsou následující:
- Je zdarma.
- Rozjedete ho na čemkoliv. I pro staré stroje se najde verze.
- Je méně náchylný k virům a malware.
- Je stabilní a dlouhodobě podporovaný.
- Nejste závislí na jedné megaspolečnosti.
- Přehledné a intuitivní grafické rozhraní.
- Široká nabídka nástrojů od webového prohlížeče přes kancelářské balíky až po grafické editory.
Pokud máte doma starší počítač, který už nezvládá novou verzi operačního systému, pak se Linuxu nebojte. Je potřeba zvolit správnou distribuci, ale z těch stovek možností většinou pro začátečníka připadají v úvahu jen ty nejpopulárnější s dobrou podporou. Já osobně používám a lidem na počítače instaluji (jo, jsem nedobrovolný ajťák amatér) distro Linux Mint (www). Podle návodu stačí nainstalovat a můžete pokračovat v tom, co jste doposud na počítači dělali. Budete překvapeni, jak snadné to je.
Nevýhodou může být omezený výběr některých specializovaných programů, i když většina běžně používaného softwaru je dostupná. Některé aplikace mohou vyžadovat speciální konfiguraci nebo emulaci. Se vším vám určitě pomůže skvělá komunita.
Do toho!